Etiket: araç muayene

Fenni muayeneye fenni yaklaşım

Türkiye'de bir motorlu araca sahipseniz ödemeniz gereken vergiler ve bunların yanında yerine getirmeniz gereken yükümlülükler var.

Bunlardan biri motorlu taşıtlar vergisi. Altı ayda bir tahsil edilir. Adı üstünde vergi olduğu için karşılığında bir hizmet alınmaz. Devlet “öde” der araç sahibi de öder.

İkincisi trafik sigortası. Yıllık olarak yapılır. Aracınız için çok daha kapsayıcı ve pahalı olan kasko sigortasını yaptırsanız bile yine de trafik sigortası yaptırmak zorundasınız. Trafik kontrolünde aracın trafik sigortası olmazsa polis cezayı yazdığı gibi arabayı da bağlayabilir. Cezasıyla birlikte yaptırmak icap eder.

Bu ikisinden toplanan para devletimize yetmediği için bir de “fenni” muayene denen bir şey var. İki üç sene öncesine kadar muayene istasyonları devletin elindeydi. Aracınızla bu muayene istasyonuna gidiyordunuz. Görevliler arabanın hemen hemen hiçbir özelliğine bakmıyorlardı. Sadece şasi numarasını kontrol edip arabanın çalıntı olmadığından emin oluyorlar; yangın tüpünü ve ilk yardım çantasını da kontrol edip imzayı basıyorlardı. Kişinin aracında yangın tüpü vs. eksikse bunlar muayeneye gitmeden önce konu komşudan tedarik ediliyor ertesi gün de sahibine iade ediliyordu.

Aracınızı en iyi serviste tepeden tırnağa kontrol ettirseniz dahi yine de “fenni” muayeneye girmek zorundasınız. Bunun da trafik sigortasına benzer müeyyideleri var.

araç muayene istasyonu
En ileri fenni usullerin uygulandığı yer

Yukarıda saydığım üç yükümlülükten ilk ikisi fazla değişmez. Motorlu taşıtlar vergisinin tutarı artar. Trafik sigortasının primleri yükselir. Hepsi o kadar.

Ülkemizde fen alanında büyük ilerlemeler oldu son iki yılda. Baktılar ki “fenni” muayene hiç de fenni şekilde yapılmıyor, aracın sağına soluna şöyle bir bakıp imza atılıyor ve fenni muayene kerhen yapılmış oluyor; muayeneyi çağdaş ilmin ve fennin gereklerine uygun olarak yapmak üzere muayene istasyonlarında reform hareketine giriştiler. gerisi