Etiket: karl marks

İçimizdeki İrlandalılar

Aşağıdaki birkaç paragrafı bir kitapta okudum. Saat sabahın beşiydi. Uyuyamıyordum ve uykumu getirmesi için bunların yazılı olduğu kitabı okumaya başlamıştım. Okuduğum ilk satırla birlikte şaşkına döndüm ve her paragrafta şaşkınlığım gitgide arttı. Kitabın uykumu getirmesi bir yana gülmekten karnıma ağrı girdi ve birkaç saat daha uyuyamadım.

Yazı Sanayi Devrimi'nin ilk yıllarında fabrikalarda iş bulmak için İngiltere'nin sanayi şehirlerine göç eden İrlandalılar hakkında. İrlandalıların ne kadar yoksul, ayyaş ve pis olduklarını ve sahip oldukları komik ve iğrenç alışkanlıkları anlatıyor.

Bu paragrafları okuduğum kitabın adı İngiltere'de Emekçi Sınıfın Durumu. 1845 yılında Friedrich Engels tarafından yazılmış. Friedrich Engels denen adam, sakalı pislikten yağ bağlamış bir Alman Yahudisi ve komünizmin kurucusu olan Karl Marks'ın baba parasıyla Britanya'ya gitmiş yancısıdır. Yancı olduğu bu ikilinin heykellerinde bile bellidir. Aşağıdaki resimde oturan kişi Karl Marks. Yanında emir eri gibi dikilen de Friedrich Engels. gerisi