Etiket: termometre

Sokakta havanın kaç derece olduğunu gösteren panoların bulunması saçmalıktır

Ankara'da Barış Sitesi adında sessiz sakin bir site vardır. Benim babam bu sitede oturur. Bu sitenin tam ortasında üzerinde o anki saati, o günün tarihini ve hava sıcaklığını anlık olarak gösteren bir pano var.

Barış Sitesi'ndeki pano
Barış Sitesi'ndeki pano

Fotoğrafta gördüğünüz gibi hava o an 12 santigrat dereceymiş. Bunun gibi hava sıcaklığını anlık olarak gösteren panolara sık sık rastlayabilirsiniz çevrenizde. Hatta Anıtkabir'in otoparkının duvarında bile bunlardan bir tane var.

Sıcaklığı gösteren bir panoya neden ihtiyaç duyuyorum? Ben panonun yanından geçerken kafamı kaldırıp bakıyorum ve o anda sıcaklığın -3, 5, 21 veya 39 santigrat derece olduğunu görüyorum ve bu bilgi benim ne işime yarıyor?

Beşiktaş'ta bir sıcaklık göstergesi
Beşiktaş'ta bir sıcaklık göstergesi

Hali hazırda o noktada bulunduğum için mevcut hava sıcaklığını zaten hissediyorum. Hissettiğim hava sıcaklığının suyun deniz seviyesinde donma noktası ile kaynama noktası arasında kaç dereceye tekabül ettiğini bilmek bana ne kazandırır? Pratik bir bilgi adı üstünde işe yarar bir bilgi olmak zorunda değil midir? Nicel hava sıcaklığı bilgisi aslında ne işe yarar? gerisi