Etiket: tüketiciyi koruma

Üzerinde İngilizce “Pezevenk” yazan kazak

Baştan söyleyeyim. Bu yazı “Aptal özenti! Sen üzerinde ne yazdığını bilmediğin kazağı giyersen al sana müstahaktır” mesajının verildiği bir yazı değildir.

Geçtiğimiz yıl Mart ayında gazetelerde çıkan bir haber dikkatimi çekmişti. Arkadaşlar arasında da konuşmuştuk bunun hakkında. Önce şu haberi bir okuyalım. Muhtemelen hatırlayacaksınız.

İngilizce “Şık p....enk” yazılı kazak davalık!

Mod Pimp Antalya'da bir mermer firmasında yöneticilik yapan Mehmet Çobanoğlu (32), üzerinde “Şık p...enk” anlamına gelen İngilizce “Mod pimp” yazılı kazağı kendisine satan mağaza hakkında şikâyetçi oldu. Kazaktaki yazıyı okuyan turistlerin alaylı bakışlarıyla karşı karşıya kaldığını, bazılarınsa “Elinde kadın var mı?” diye sorduğunu belirten Çobanoğlu, “Onurum kırıldı” dedi. Öfkeyle firmayı arayan Çobanoğlu, “Biz öyle bir mal satmadık” yanıtını alınca aynı gün elindeki fatura ve yanında tanıklarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulundu. Avukat Alper Savran, müvekkilinin bu olay nedeniyle arkadaşları arasında uzunca bir süre alay konusu olduğunu öne sürerek, “Müvekkilime ayıplı mal satıldı. Bunun cezası yasada açık” dedi. Tüketiciyi Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı Avukat Abdullah Özçulcu, “Bilinerek satılması suç teşkil eder. Bilinmeden satılması durumunda yabancı dil olduğu için gizli ayıp teşkil eder. Bu nedenle ürünün yenisi veya bedel iadesi zorunludur. Satıcı, bilerek satmışsa manevi tazminat ödemeyle de mahkûm olabilir” diye konuştu.

http://w9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?Newsid=165056

Mademki savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş ve konu mahkemeye intikal etmiş o zaman konuyu tafsilatlı olarak değerlendirelim. gerisi