Kolonyalı mendil

Tek başınıza bir restoranda oturdunuz. Yemeğinizi yiyip hesabı istediniz. Garson hesabı getirdi. Hesabın yanı sıra bir tane de kolonyalı mendil getirdi.

Kolonyalı mendilin ambalajının üzerinde oturduğunuz restoranın adı yazıyor. Telefon numarası yazıyor. Web adresi yazıyor. Hatta ambalajın bir yüzünde o restorana nasıl gidebileceğinizi gösteren bir kroki bile var.

Bilgi verici ve alışverişe teşvik edici bir ambalaj

Kolonyalı mendilin ambalajını yırttınız. İçinden çıkan mendille ellerinizi sildiniz. Sonra ne olacak? Bütün iletişim ve ulaşım bilgilerin yazılı olduğu boş ambalajı da yanınıza alacak mısınız? Ben olsam almazdım. İçi boş gereksiz bir ambalaj kâğıdı. Çöp.

İçindeki kolonyalı mendilin çıkması ile çöpe dönüşecek bir ambalaj kâğıdının üzerinde neden bir sürü bilgi yazıyor? Cevabı belli olan bir soru. Müşteri kolonyalı mendili o anda kullanmayıp açmadan cebine koyabilir. “Daha sonra gerekirse kullanabilirim” diye düşünebilir. Evine veya işyerine götürür. Bir şekilde göz önüne gelir. Bu sayede restoranı unutma ihtimali azalır. Gördüğünde tekrar o restorana gitmek isteyebilir. Bulunduğu yere yakınsa sipariş verebilir. Kısacası, hatırlamaya yönelik basit bir reklâm.

Madem bu ambalajı böyle özel bir hale getirmekteki amaç öncelikle müşterinin kolonyalı mendili alıp götürmesini sağlamak, o zaman garson hesapla birlikte müşteriye iki tane mendil getirsin. Ya da bunlar kasanın civarında dökme halde dursun. Müşteri birini alıp kullanır. Diğerini de cebine koyar. Amaca ulaşılmış olur.

Geçenlerde bir otobüs seyahati yaptım. Muavin, yolculuğun bitmesine yakın ve bir yolcunun elini silmeye en az ihtiyacının olduğu bir anda kolonyalı mendil dağıtmaya başladı. Çünkü amacı mendilleri yolcuların cebine sokmaktı.

Öte yandan, işletmecinin bu tip bir reklâmı yapmakta gözü olmayabilir. Tek amacı müşterisine elini silme imkânı vererek hizmet kalitesini artırmak olabilir. O zaman üzerinde söz konusu işletmenin adının adresinin yazılı olduğu kolonyalı mendil yaptırmasın. Hazır halde toptancıdan alsın. Müşteriye onu versin. Herhalde özel baskılı ambalajı olan kolonyalı mendil diğer markasız mendilden daha maliyetlidir.

Sıradan bir ambalaj