Muz Cumhuriyeti Sivas Katliamı Müzesi

16 sene önce yaşanan Sivas Katliamını tekrar anlatmaya, özetlemeye gerek yok. Bugün bunun hakkında ne yapılması isteniyor, ne söyleniyor? Ona bakmak istiyorum.

Sivas Katliamının son on yıldönümünde de “Madımak Oteli müze yapılsın” talebi telaffuz ediliyor. Pankartlarda “Madımak müze olacak” yazıyor. Mitingler yapıp hep bir ağızdan bunu bağırıyorlar. İmza kampanyaları tertip ediyorlar. Rakı masalarında konu açıldığında “Madımak Oteli müze olmalı” diyorlar.

pankart
Peki kim yapacak?

Kâinatta hiçbir kimsenin bir şey için “Ol” demesiyle o şey olmaz. Madem “Madımak müze yapılsın” diyorsunuz siz bunu derken birilerinin bunu gerçekten yapması lazım. Peki nasıl?

Devlet otele el koyup oteli müze yapsın.

Madımak Oteli özel mülktür. Devlet bu özel mülke el koyamaz. Hadi koydu diyelim. Mülkün sahibi devleti mahkemeye verir. İç hukuk yolları tükenir ve dava yoğun bir medya ilgisiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gider. AİHM devleti suçlu bulur ve yüklü bir tazminat ödemeye mahkûm eder. Hatta mülkün tahliye edilip ilk sahibine iadesini de şart koşabilir.1 Bu karara tepki olarak düzenlenebilecek mitinglerde pankartlarda yazılacak ve hep bir ağızdan haykırılacak sloganlar çok komik olabilir.

Devlet oteli satın alıp müze yapsın.

Oldu, gözlerim doldu. Milan Baroš'un transfer taksitlerini de devlet ödesin. Gerçi Devlet Bakanı Yazıcıoğlu böyle bir şey söylemiş. Devlet satın alıp müze yapacak demiş. Devlet ister el koysun ister satın alsın, böyle bir şey olursa kapısına şöyle yazmaları lazım: Muz Cumhuriyeti Sivas Katliamı Müzesi

muz
Muz

“Müze olsun” diye bağıranlar oteli satın alıp müze yapsın.

Madem bir şeyi istiyorsunuz bedelini ödemeye hazır olmalısınız. Bu müze işi için imza toplanan bir websitesi buldum. Yaklaşık 50.000 kişi imza vermiş. Çok uyduruk bir site. Bu denli uyduruk bir siteye bile 50.000 kişi girip imza verdiyse doğru dürüst tanıtımı yapılan bir site olsa medya desteği ile birlikte 1.000.000 imza toplanabilir.

Buradan çıkan sonuç en az 1.000.000 kişinin “Madımak müze olsun” fikrini savunduğudur (sayıyı az bile söyledim). Bu 1.000.000 kişinin her biri bu denli önem verdiği bu konu için çok değil 20 TL verse 20.000.000 TL toplanmış olur. Bu parayla Madımak Oteli rahatlıkla satın alınıp müze yapılabileceği gibi dört yıldızlı Büyük Sivas Oteli de satın alınıp müze ziyaretçilerine ücretsiz konaklama sağlanabilir.

Madımak Otelinin sahibi, oteli için 10 milyon avroya yakın bir fiyat çekmiş. Hürriyet'in emlak sitesinde oteli satışa çıkartmış. Durmadan bar bar bağırdığınız ve devleti bu işe karıştırdığınız için otel sahibi haklı olarak fırsattan istifade etmek istemiş ve otelin fiyatını uçurmuş. Bugünün piyasa koşullarında 10 milyon avroya satılığa çıkartılabilecek bir otel nasıl bir oteldir acaba diye merak eden varsa aşağıdaki ilanı tıklasın.

10 Milyon avroluk otel böyle olur

Şu durumda anlaşılıyor ki benim yaptığım hesap şaka değil gerçek. Esas soru bu parayı kim vereceği ve kimin toplayacağı.

Cevap: Hiç kimse!

Bu müze işini ağzına sakız eden insanların hiçbiri bu işe ön ayak olmaz. Tesadüfen birisi elini taşın altına koymaya kalksa kimse ona para vermez. Tesadüfen birileri para verse en sonunda parayı toplayanı hırsız ilan ederler. Sonuçta olmaz.

Gelecek sene yıldönümünde yine pankartlar açılır, sloganlar haykırılır. Sonraki sene de aynı şeyler yapılır. Hiçbir sonuç alınmayacağını bile bile aynı şeyleri yapmak zevk meselesidir. Nedenlerini tartışmanın gereği yok.

Tabu!

Çok hassas bir konuya yer yer alaycı bir üslupla değindiğim için küfür edenlere ve/veya şaşkın ve tiksinen gözlerle bakanlara da birkaç şey söyleyeyim.

Hayatımın dikkate değer bir kısmı boynuma asılan yaftalara alışmakla geçti ki artık alıştım. O yüzden tiksinen bakışlarınız beni hiç etkilemiyor.

16 sene önce “ka***lsun laiklik” diye bağırarak o katliamı yapanları, onları yetiştiren ana babaları, onların koynuna giren kadınları bir otele doldursalar; bana da bir bidon benzin ve bir kibrit kutusu verseler. Gerisi anlatılmaz yaşanır.

Hayatımı bunu yapmaya vakfetmeye niyetim yok.

Sizin de 20TL'yi her sene bar bar bağırdığınız bir mevzu için harcamaya niyetiniz yok.

Gelecek 2 Temmuzlarda görüşmek üzere...

1: AİHM'nin böyle bir yetkisi yokmuş.